W maju br. w lubińskim urzędzie pracy odbyło się szkolenie „Szukam pracy" w oparciu o program wydany i rekomendowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
„Szukam pracy" to trzytygodniowe szkolenie z zakresu umiejętności aktywnego poszukiwania pracy proponowane w ramach działalności poradnictwa zawodowego, prowadzone przez doradców zawodowych z dużym doświadczeniem zawodowym i wysokimi kompetencjami.
Szkolenie przeznaczone jest dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, które nie posiadają umiejętności związanych z poszukiwaniem pracy, są zniechęcone dotychczasowym brakiem pozytywnych efektów swoich działań, a także dla osób które powracają na rynek pracy po długim okresie braku aktywności zawodowej.
W trakcie zajęć szkoleniowych uczestnicy przyswajali sobie szereg informacji i umiejętności oraz mieli możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy. Łączny czas trwania szkolenia „Szukam Pracy" wyniósł 80 godzin (trzy kolejno następujące po sobie tygodnie) i składał się z dwóch części: część pierwsza to 40 godzin zajęć teoretycznych prowadzonych metodą warsztatów szkoleniowych w formie odrębnych sesji tematycznych. W tym czasie uczestnicy zdobywali wiedzę teoretyczną i rozwijali praktyczne umiejętności poszukiwania pracy. Doradcy szkolili beneficjentów w zakresie: sposobów poszukiwania pracy, analizy rynku pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, poznania własnych kompetencji i predyspozycji zawodowych, określenia i pokonania barier stojących na drodze do zatrudnienia, prowadzenia rozmów telefonicznych i bezpośrednich z pracodawcami. Część druga to 40 godzin praktycznego poszukiwania pracy. Głównym zadaniem uczestników było wówczas odwiedzanie pracodawców, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, składanie ofert własnych.
Uczestnikami szkolenia było 16 osób bezrobotnych z powiatu lubińskiego. Grupa zróżnicowana była pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz czasu pozostawania bez pracy. Odmienność tych kategorii pozwoliła na wymianę doświadczeń, prezentację różnych postaw, a w konsekwencji wpłynęła efektywniej na przygotowanie do poszukiwanie pracy. Zajęcia przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze, grupa bardzo szybko się zintegrowała, uczestnicy chętnie się uzupełniali i wspierali. Dzięki wspólnej realizacji zadań nawiązały się nowe znajomości, a może nawet przyjaźnie.
Podsumowując szkolenie uczestnicy zgodnie uznali, iż spełniło ono ich oczekiwania. W ich opinii jest to bardzo przydatne narzędzie w procesie poszukiwania pracy, a udział w zajęciach pozytywnie wpłynął na ich nastawienie do poszukiwania zatrudnienia, a także na ocenę własnych możliwości. Budującym okazał się również fakt, iż podczas trzeciego tygodnia warsztatów sześcioro uczestników otrzymało propozycję pracy, a 2 osoby w trakcie szkolenia podjęły zatrudnienie. Utwierdził on uczestników w przekonaniu, iż warto było wziąć udział w szkoleniu i profesjonalnie przygotować się do wejścia na rynek pracy.
M. Dąbrowska-Królikowska