Europejski Rok Umiejętności

Print Drukuj
Logo Europejski Rok Umiejętności
Zgodnie z projektem decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady UE rok 2023 będzie Europejskim Rokiem Umiejętności.

Za koordynację działań w ramach ww. Roku w Polsce odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (Departament Rynku Pracy).

Przesłanką do przyjęcia hasła UMIEJĘTNOŚCI dla cyklicznie organizowanego Roku Europejskiego jest wzrastające znaczenie umiejętności kadr w szybko zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Celem nadrzędnym działań w zakresie rozwoju umiejętności jest, z jednej strony, tworzenie warunków do podejmowania wysokiej jakości zatrudnienia przez obywateli, a z drugiej – wyposażenie kadr w kwalifikacje potrzebne z punktu widzenia nowoczesnej i zrównoważonej gospodarki europejskiej.

Cele szczegółowe Europejskiego Roku Umiejętności

  • propagowanie zwiększonych inwestycji w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji,
  • zwiększenie znaczenia umiejętności poprzez ścisłą współpracę z partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, przedsiębiorstwami i organizatorami kształcenia i szkolenia,
  • dopasowywanie aspiracji i umiejętności obywateli do możliwości na rynku pracy, zwłaszcza tych oferowanych przez transformację ekologiczną i cyfrową oraz główne sektory wymagające odbudowy po pandemii. Szczególny nacisk zostanie położony na aktywizację większej liczby osób na rynku pracy, w tym kobiet i osób młodych, zwłaszcza tych niekształcących się, niepracujących ani nieszkolących się (grupa NEET),
  • zachęcanie do podejmowania zatrudnienia osób z państw trzecich posiadających umiejętności potrzebne w UE, w tym przez zwiększenie możliwości uczenia się i mobilności oraz ułatwienie uznawania kwalifikacji.
Oficjalna inauguracja Roku przez Komisję Europejską zostanie ogłoszona z chwilą formalnego przyjęcia ww. decyzji Parlamentu i Rady.
Została udostępniona strona internetowa: https://year-of-skills.europa.eu/index_pl
 
Informacje o publikacji dokumentu